Spis treści
- 1 Dlaczego warto mieć drona do fotografii
- 2 Loty w kategorii otwartej? To zdecydowanie za mało
- 3 Licencja UAVO – przepustka do świata prawdziwej fotografii
- 4 Czym się różni UAVO VLOS od BVLOS?
- 5 Czym są scenariusze NSTS?
- 6 Jakie uprawnienia wybrać – VLOS czy BVLOS?
- 7 Który scenariusz wybrać – NSTS-01/02 czy NSTS-05/06?
- 8 Stacjonarne szkolenie UAVO – pierwszy krok na drodze do celu
Ujęcia z drona od lat cieszą się ogromną popularnością wśród profesjonalnych fotografów. Chcesz wykorzystać potencjał, jaki dają bezzałogowce? W takim razie czytaj naszą serię poradników dla początkujących pilotów! W pierwszej części cyklu przyjrzymy się niezbędnym szkoleniom i licencjom, które pozwolą Ci wykorzystać drona do celów komercyjnych.
Dlaczego warto mieć drona do fotografii
Zdjęcia wykonywane z powietrza nie są niczym nowym. Trend wcale nie przemija i jest chętnie wykorzystywany w profesjonalnej fotografii oraz przez filmowców. Ujęcia, do których dawniej potrzebny był co najmniej helikopter, dziś można wykonać, mając zaawansowany dron do fotografii lub dron do filmowania.
Lista zastosowań BSP jest w zasadzie nieskończona. Od ślubnych sesji plenerowych, przez relacjonowanie dynamicznych wydarzeń sportowych, aż po prezentowanie ciekawej urbanistyki lub nieruchomości na sprzedaż – w każdej z tych sytuacji dron do zdjęć nada się doskonale.
Jeśli na co dzień zajmujesz się fotografią i chcesz wzbogacić swoją ofertę o zdjęcia z drona, ten poradnik jest dla Ciebie. W kilku częściach omówimy, jak używać BSP do celów komercyjnych. W tym artykule przyjrzymy się niezbędnym szkoleniom.
Loty w kategorii otwartej? To zdecydowanie za mało
Niemal każdy pilot drona zaczynał od kategorii otwartej, która pozwala na loty niskiego ryzyka. Nie wymaga składania żadnych dokumentów, przechodzenia szkoleń ani kontaktowania się z Urzędem Lotnictwa Cywilnego. W praktyce jednak nie da się korzystać z kategorii otwartej do lotów komercyjnych, ponieważ manewry BSP są mocno ograniczone.
W kategorii otwartej możesz latać wyłącznie:
- w zasięgu wzroku,
- do wysokości 120 m (z uwzględnieniem topografii terenu) i
- z dala od miejsc, w których przebywają ludzie.
Co więcej, w tej kategorii mogą latać tylko drony klasy C0-C4. Jeśli kupiłeś BSP przed 1 stycznia 2023 i nie ma ona określonej klasy, czeka Cię jeszcze jedno ograniczenie. Lot w kategorii otwartej taką maszyną będzie dozwolony w odległości co najmniej 150 m od obszarów zabudowanych.
Tak czy inaczej, kategoria otwarta to za mało dla profesjonalnej fotografii. Jeśli na poważnie myślisz o dronie do zdjęć, zainwestuj w licencję UAVO.
Licencja UAVO – przepustka do świata prawdziwej fotografii
Jeśli chcesz pilotować drona w celach komercyjnych i w miejscach, w których przebywają ludzie, potrzebujesz odpowiednich uprawnień. Dawniej nazywało się je świadectwem kwalifikacji UAVO. Obecnie nomenklatura uległa delikatnej zmianie i mówimy o certyfikacie UAVO.
UAVO (ang. Unmanned Aerial Vehicle Operator) to skrót oznaczający operatora bezzałogowego statku powietrznego. Licencja ta uprawnia do wykonywania lotów w jednej z kategorii szczególnych, czyli do lotów średniego ryzyka. Posiadanie certyfikatu UAVO, potocznie nazywanego licencją na drona jest konieczne, jeśli chcesz latać powyżej 120 m, poza zasięgiem wzroku, nad grupami ludzi lub maszyną, która waży kilka-kilkanaście kilogramów.
Szkolenia UAVO dzielą się na dwa rodzaje: VLOS i BVLOS. Kategorie te dzielą się na scenariusze, określające różne warunki wykonywania lotów. Brzmi zawile? Poniżej znajdziesz garść przydatnych informacji, dzięki którym odnajdziesz się w tym powietrznym świecie. Podpowiemy też, gdzie znaleźć dobry ośrodek szkoleniowy.
Czym się różni UAVO VLOS od BVLOS?
UAVO VLOS (ang. Visual Line of Sight) to loty w kategorii szczególnej wykonywane w zasięgu wzroku. Pilot musi być w stanie utrzymać kontakt wzrokowy (nieuzbrojonym okiem) z platformą i w ten sposób kontroluje jej położenie. Z kolei UAVO BVLOS (ang. Beyond Visual Line of Sight) pozwala na pilotowanie drona poza zasięgiem wzroku. Z jednej strony daje to większe możliwości, a z drugiej wymaga przejścia dłuższego programu szkoleniowego i zyskania doświadczenia.
Czym są scenariusze NSTS?
W każdej z kategorii szczególnych dostępne są różne scenariusze, które określają warunki wykonywania lotów. W Polsce honorowane są scenariusze standardowe opublikowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Określa się je skrótem NSTS-X (ang. National Standard Scenario), gdzie X to liczba określająca stopień ryzyka operacji powietrznej i inne wymagania dotyczące platformy.
Już na etapie wyboru szkolenia będziesz musiał zdecydować, na jaki scenariusz NSTS chcesz uzyskać zezwolenie.
W przypadku lotów w zasięgu wzroku (VLOS) najczęściej wybierane scenariusze to:
- NSTS-01 – pozwala na manewry dronem o masie nie większej niż 4 kg;
- NSTS-02 – pozwala na latanie dronem o masie maksymalnej 25 kg.
Dla lotów poza zasięgiem wzroku (BVLOS) możesz wybrać scenariusz:
Jakie uprawnienia wybrać – VLOS czy BVLOS?
Skoro dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z fotografowaniem z drona, możesz się zastanawiać, jaką ścieżkę nauki wybrać. Dużo zależy od zadań, jakie planujesz wykonywać, mówiąc fachowo: od specyfiki nalotu.
Decydując się na szkolenie UAVO VLOS, będziesz musiał cały czas utrzymywać maszynę w zasięgu wzroku, i to wzroku nieuzbrojonego oka. Nie istnieje formalna wartość liczbowa określająca jak daleko lub jak wysoko można lecieć, aby lot pozostawał w kategorii VLOS, więc kluczem jest tu zdrowy rozsądek.
UAVO BVLOS otworzy przed Tobą większe możliwości. Gdy je ukończysz i zdasz egzamin, będziesz mógł odlecieć BSP na znaczną odległość, kontrolując tor lotu na podstawie obrazu z kamer lub z użyciem zintegrowanego oprogramowania. Co więcej, kategoria BVLOS pozwala na użycie drona z uprzednio zaplanowaną trasą przelotu na danym obszarze. Jedynym zadaniem pilota pozostaje wtedy kontrola tak zautomatyzowanego lotu.
Wnioski:
- Rozpoczynasz przygodę z fotografią z powietrza i będziesz latać wyłącznie na małym obszarze? Wystarczy Ci szkolenie UAVO VLOS.
- Jeżeli w swojej fotografii lub filmowaniu potrzebujesz wysokiej precyzji i większych możliwości, idealne będzie szkolenie UAVO BVLOS.
Który scenariusz wybrać – NSTS-01/02 czy NSTS-05/06?
Podobnie jak w przypadku kategorii szczególnych, odpowiedź brzmi: to zależy. Kurs na drona w ramach scenariuszy NSTS-01 i NSTS-05, czyli dla dronów o masie maksymalnej 4 kg, może być tańsze. Jednak większa masa bezzałogowca pozwala zamontować pojemniejsze baterie, cięższe obiektywy lub inne wyposażenie. Pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa. W razie wypadku lżejszy sprzęt spowoduje znacznie mniejsze uszkodzenia.
Wnioski:
- Chcesz fotografować z wykorzystaniem statku do 4? Wybierz UAVO VLOS NSTS-01, żeby latać w zasięgu wzroku lub BVLOS NSTS-05, żeby latać na podstawie obrazu z kamer.
- Planujesz używać platform cięższych niż 4 kg (ale lżejszych niż 25 kg)? Wybierz UAVO VLOS NSTS-02, żeby latać w zasięgu wzroku lub BVLOS NSTS-65, żeby latać poza nim.
Stacjonarne szkolenie UAVO – pierwszy krok na drodze do celu
Wielu fotografów działa jedynie na niewielkim obszarze i z powodzeniem wykorzystuje drona, mając uprawnienia podstawowe UAVO VLOS w scenariuszu NSTS-01. Z kolei inni potrzebują większej swobody i zapasu możliwości, dlatego od razu decydują się na szkolenie UAVO BVLOS i mogą latać nawet poza zasięgiem wzroku.
Niezależnie od rodzaju certyfikatu, który chcesz uzyskać, jedna kwestia pozostaje niezmienna. Warto odbyć stacjonarne szkolenie pod okiem doświadczonych instruktorów. Zdobyta w ten sposób wiedza przyda się nie tylko w czasie egzaminu, ale również później, w trakcie realizacji codziennych nalotów.
Pełen zakres szkoleń UAVO we Wrocławiu oferuje ośrodek SNH Drones. Firma udostępnia kursantom profesjonalne materiały przygotowujące do egzaminu teoretycznego, a także prowadzi zajęcia praktyczne. Certyfikat UAVO, który zdobędziesz dzięki SNH Drones, otworzy przed Tobą drzwi do pełnego wykorzystania drona!